Wartość angażowania interesariuszy
Wartość dla biznesu

NotJustShop Case Study

 
 
 
 
 
 
NotJustShop
 
Case Study
 
     W jaki sposób połączyć chęć zmieniania świata na lepsze z pasją prowadzenia działalności gospodarczej, jednocześnie angażując w to i inspirując wciąż rosnącą liczbę ludzi, pokazuje firma branży odzieżowej - NotJustShop. Jak sugeruje sama nazwa, oraz jak określa swoją firmę jej założyciel, Łukasz Kaliciński - jest to coś więcej niż tylko sklep.

     Działalność NotJustShop, to między innymi sprzedaż odzieży i gadżetów, z których dochód przeznaczany jest na pomoc potrzebującym dzieciom. Poza działalnością handlową (ukierunkowaną przede wszystkim nie na zysk, lecz pomoc charytatywną) NotJustShop, jako jedyny taki sklep w kraju i prawdopodobnie w Europie, realizuje również liczne projekty, angażujące zarówno dzieci, jak również firmy zewnętrzne oraz zwykłych ludzi, kierujących się chęcią pomocy innym.

     Firma NotJustShop funkcjonuje w dużej mierze dzięki zaangażowaniu osób z jej środowiska zewnętrznego w swoją działalność. Pokazują to takie projekty, jak m.in. stworzenie koszulki „Wyjdź!”, „Bluzy 37” oraz wielu innych, zamierzeniem których było umożliwienie dzieciom samodzielnego zaprojektowania wzorów ubrań. NotJustShop realizował również akcję „Dajmy Książki Za Odpady”, polegającą na sprzedawaniu przekazywanych przez firmy odpadów elektronicznych i kupowaniu dzieciom podręczników szkolnych za zgromadzone pieniądze. To nie jedyne projekty, które przyniosły firmie NotJustShop popularność. W wiele z nich włączane są również znane osobistości, jak Marek Kamiński, Mateusz Damięcki, czy Łukasz Zagrobelny.

„Nie ograniczamy się do tego, żeby te ciuchy były sprzedawane po to, by pomagać. My po prostu chcemy zmieniać świat!”
 
     Zaangażowanie osób trzecich w działalność NotJustShop nie polega jednak na przekazywaniu przez nie funduszy, lecz „czasu i energii” (Ł.K.). Przykładem jest Krakowski Nurt Basketu Amatorskiego (KNBA) - amatorska liga koszykówki, której członkowie, wraz z rodzinami wspierają NotJustShop w jego działalności, zarówno współtworząc projektowane przez dzieci z domów dziecka koszulki, jak i przyczyniając się do zwiększenia obrotu sklepu. Mimo, iż podobnie jak fundacja stwarza ludziom pole do realizacji swoich pomysłów, to nie jest to sposób działalności z jakim NotJustShop chce się identyfikować. Firma ta nie gromadzi kapitału finansowego na swoją działalność, lecz dąży do pozyskania osób, z którymi wspólnie tworzyliby oraz realizowali projekty na zasadzie partnerskiej. Sam właściciel NotJustShop nie chce, aby jego marka była z fundacją utożsamiana z dwóch głównych przyczyn: Po pierwsze, ze względu na obecne w świadomości społeczeństwa kontrowersje, związane z tego typu instytucjami i często niepełną transparentność ich działalności. Drugi powód to chęć posiadania perspektywy dynamicznego rozwoju, która jest możliwa jedynie w przypadku podmiotów biznesowych - jakim niewątpliwie jest NotJustShop.
 
 
     Właściciel marki NotJustShop, zapytany o historię sklepu zdradza, iż jego stworzenie zainspirowane było chęcią pomocy oraz „zmieniania świata i ludzi”. Uruchomienie i kontynuowanie działalności było w znacznym stopniu możliwe dzięki wykorzystaniu własnych środków właściciela, pozyskanych między innymi poprzez dochody z prowadzenia firmy recyklingowej. Obecnie sklep nie posiada dodatkowych sponsorów. Wszystkie sprzedawane przez firmę produkty wytwarzane są w Polsce. Materiał sprowadzany jest z fabryki w Łodzi, a następnie przekazywany do funkcjonującej od wielu lat w Krakowie szwalni, z którą NotJustShop nawiązał i kontynuuje owocną współpracę. Co istotne, NotJustShop nie wykorzystuje charakteru swojej działalności, aby pozyskiwać materiały bezkosztowo, bądź po mniejszych cenach. Relacje z producentami i dostawcami opierają się na standardowych transakcjach oraz negocjacjach biznesowych, bez ujawniania szczegółów, dotyczących działalności sklepu. W ten sposób firma dąży do zdystansowania się od miana fundacji charytatywnej i utrzymuje w sferze biznesu.

     Jak przystało na firmę, która stawia przede wszystkim na relacje międzyludzkie, NotJustShop organizuje również wykłady i spotkania z dziećmi i studentami. Zyskują oni dzięki temu możliwość, aby osobiście poznać charyzmatycznego założyciela marki, który skutecznie zaraża swoim optymizmem i energią oraz włączyć się w nowe projekty i akcje.
    
„Naszą misją jest to, aby zmieniać świat wokół nas na lepsze. To wielkie słowa ale wierzymy, że aby tego dokonać nie potrzebujemy wielkich projektów, wielkich budżetów. Wszystko zaczyna się od małego gestu, pokazania komuś, że coś jest możliwe… to właśnie chcemy Wam pokazać… że wszystko jest możliwe.”

     Celem, który przyświeca ekipie NotJustShop jest rozszerzenie swojej działalności na skalę globalną i nieprzerwane „zarażanie pozytywną energią”. Motywację czerpią ze świadomości realnej pomocy udzielonej dzieciom. Jak podkreślił Łukasz Kaliciński, podstawą jest aktywne działanie, nie tylko na pokaz.
 
W artykule wykorzystano fragmenty wywiadu z Łukaszem Kalicińskim oraz cytaty i grafiki ze strony www.notjustshop.com.Internetowa sprzedaż odzieży i gadżetów jest zaledwie jedną z działalności marki NotJustShop. Jak sugeruje nazwa, firma nie prowadzi tradycyjnej formy sprzedaży. Kupując produkty ze strony NotJustShop.com, klient informowany jest o wysokości kwoty, która zostanie przekazana na pomoc potrzebującym dzieciom. NotJustShop realizuje również liczne projekty przy zaangażowaniu zarówno dzieci, jak również firm zewnętrznych, organizacji, znanych osobistości, czy zwykłych ludzi. Projekty te mają na celu pomoc najmłodszym oraz nagłaśnianie historii ludzi, którzy realizują swoje pasje i mimo przeciwności spełniają marzenia. Przejrzystość w działaniu, otwartość oraz idea zmieniania świata i ludzi na lepsze poprzez działalność biznesową jest mocną stroną marki NotJustShop.
 
Piotr Nieporowski, Fundacja CSR Profit
 
Patroni